Sunday, October 12, 2008

Rancangan Pengajian Harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 2 Arif

Tarikh : 27 Ogos 2008

Masa : 60 Minit (7.45 pagi – 8.45 pagi)

Bilangan Murid : 30 Orang

Tajuk : Kami anak Malaysia

Tema : Cintakan negara.

Objektif : Pada semasa atau akhir pengajaran, murid dapat :

i. Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul.

ii. Menyatakan isi penting petikan yang telah dipelajari.

iii. Menyatakan sesuatu perkara dengan ayat yang betul.

iv. Mengaplikasikan bahan pelajaran yang telah dipelajari dalam kehidupan seharian.

Fokus Utama:

5.1 Membaca kuat teks petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.

Fokus Sampingan:

8.2 Memahami sesuatu maklumat berdasarkan teks.

9.2 Mengenal pasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan yang dibaca dan dipelajari.

Kemahiran Bahasa :

Mendengar dan Bertutur, Membaca dan Menulis.

Sistem Bahasa :-

Tatabahasa : Kata nama (kata nama am dan khas), binaan ayat.

Pengisian Kurikulum :-

Ilmu : Sejarah. Sivik.

Nilai Murni : Prihatin, bekerjasama, semangat patriotik

Kemahiran Bernilai Tambah :-

Kemahian Berfikir

- menjawab soalan berdasarkan petikan

- mengaitkan punca

Belajar Cara Belajar

- membaca intensif

Kajian Masa Depan

- membuat ramalan

-

Pembelajaran Kontekstual

- mengaitkan isi pengajaran dengan kehidupan seharian

- menghubungkaitkan pengetahuan baru


Set Induksi.

i. Guru bersoal jawab dengan murid.

ii. Guru menunjukkan bendera Malaysia kepada murid-murid didalam kelas

iii. Guru bertanyakan tentang pengalaman hari merdeka yang pernah mereka alami







Contoh Soalan :
- Apakah bendera ini murid-murid.
- Apakah murid ini semua rakyat Malaysia?
- Adakah murid-murid semua cintakan negara ini?


Langkah 1

  1. Guru meminta murid membuka buku teks muka surat 54.
  2. Kemudian guru meminta murid-murid memaklumkan situasi yang terdapat buku teks tersebut.
  3. Kemudian guru menerangkan serba sedikit tentang kata ganda.
  4. Kemudiannya murid semua diminta menulis kata ganda yang terdapat dalam situasi tersebut.

v. Selepas selesai murid-murid menulis kata ganda, guru menerangkan serba sedikit tentang tanggung jawab murid-murid sebagai anak,murid, dan warganegara Malaysia.

Perkataan :-

- bersungguh-sungguh

- hormat-menghormati

- aktiviti-aktiviti

- tolong-menolong

- undang-undang

BBM:-

-gambar situasi :-

-lampiran komputer.

-LCD

Kemahiran Belajar ;-




- memahami situasi berdasarkan rajah




Langkah 2 (15 Minit)

  1. Guru menerangkan tentang peranan berikrar.
  2. Guru menulis ikrar seorang murid terhadap negara ini Malaysia.
  3. Kemudian guru meminta kesemua murid berdiri, mengangkat tangan dan melafazkan ikrar dengan kuat dan bersemangat.
  4. Beberapa orang murid telah dipilih untuk melafazkan ikrar itu secara individu di hadapan kelas.
  5. Selepas itu guru memecahkan murid kepada beberapa kumpulan.
  6. Guru memberikan tugasan iaitu setiap kumpulan perlu membuat ikrar sendiri terhadap ibu bapa dan juga pihak sekolah.
  7. Guru pergi memantau dan memberi tunjuk ajar kepada setiap kumpulan yang sedang berbincang.
  8. Kemudian setiap kumpulan kehadapan untuk menulis ikrar mereka tersebut.

ix. Kemudian setiap ahli dalam kumpulan tersebut membaca ikrar tersebut dihadapan kelas dengan kuat dan jelas

BBM –

-Lampiran komputer.

-LCD

Nilai :-

-bertanggung jawab.

- semangat patriotik.

- Bekerjasama










Langkah 3 (20Minit)

  1. Guru menyuruh murid membuka teks petikan yang terdapat didalam buku teks. Petikan Malaysiaku Negaraku.
  2. Guru membaca petikan tersebut dengan kuat dihadapan kelas mengikut perenggan dan murid-murid mengikut bacaan guru itu bersama.
  3. Kemudian guru meminta beberapa orang murid membaca petikan tersebut secara individu dengan kuat dan jelas.
  4. Kemudian guru bertanya secara terbuka di hadapan kelas dengan bertanyakan tentang isi penting teks tersebut.
  5. Murid boleh mengemukakan atau menyatakan isi penting tentang teks bacaan atas pemahaman hasil daripada bacaan sebentar tadi.
  6. Sebagai selingan, guru menunjukkan gambar-gambar yang berkaitan dengan kemerdekaan kepada murid.
  7. Kemudian guru meminta murid menjawab soalan kefahaman berdasarkan teks tersebut.
  8. Guru memberi kerja rumah kepada murid-murid.

Soalan:-

Apakah yang kamu semua tahu tentang hari kemerdekaan?

Apakah yang akan kita lakukan apabila menjelangnya hari kemerdekaan negara?

BBM –

-Lampiran komputer

-LCD

-gambar Bangunan Sultan Abdul Samad.

-gambar Bapa Kemerdekaan. Tuanku Abdul Rahman.

KB -

Memahami situasi

Pemerhatian

Nilai –

Semangat cintakan negara.

Bertanggungjawab


Penutup (5 Minit)

i. Guru bertanya murid tentang isi pelajaran yang diajar sebentar tadi.

ii. Murid memberikan jawapan kepada guru berdasarkan pemahaman mereka.





iii. Guru meminta murid agar menghantar kerja rumah yang telah diberikan sebentar tadi pada hari esok.

Soalan :-

Apakah yang kamu perolehi daripada pelajaran tadi?

Kerja Rumah :-








-menjawab soalan pemahaman dan mencari makna perkataan.




No comments: